У зв'язку з посиленням карантинного режиму з 05.04, офіс у м. Київ замовлення приймає тільки за телефоном, або он-лайн.

Схил століття або зміцнюємо укоси like a boss!

У Вас є земельна ділянка? Ні? А хотіли б? А якій ділянці Ви б віддали перевагу? Думаю, багато хто відповість: "Щоб була не надто суха, але й не надто волога, щоб недалеко була водойма, не надто далеко від міста і т.д. і т.п.". А як щодо її площини? Вам потрібна ділянка з чітко горизонтальною поверхнею або на схилі? "Ох, якби я дійсно міг вибирати!" – напевно скажуть багато з Вас.

На жаль, в житті часто так буває, що нам дістається неідеальний варіант. Якщо Ви все життя мріяли про ідеально рівну ділянку, щоб можна було пограти з друзями в футбол у вихідні, а Вам дістався 20-градусний схил та ще й з ярами, рослинністю і камінням, то це стаття для Вас.

Методи укріплення ґрунту та схилів

Схил схильний (пардон за каламбур) до ерозії, тобто до поступового руйнування. Щоб цього не сталося, необхідно забезпечити його захист. Як це зробити, читайте нижче.

Існує кілька методів укріплення схилів і укосів. Вибір найоптимальнішого залежить від безлічі факторів: крутості схилу (тобто кута нахилу), наявності та кількості підземних вод, складу і структури ґрунту, наявності водойми біля підніжжя схилу, ймовірності осипання, зсувів, підмивів і т.д.

зміцнення ґрунтів та схилів    армування схилів та ґрунтів

Насамперед звертаємо увагу на кут нахилу. Якщо він не перевищує 8%, то можна обійтися висадкою рослин: чагарників, дерев, трав, які своїм корінням сприятимуть ущільненню ґрунту в вертикальному і горизонтальному напрямках. Якщо ж, з якихось причин, рослини висадити не вдається, застосовуємо закопування в верхні шари ґрунту каміння, бетонних блоків або колод, які до того ж можуть стати непоганою прикрасою для Вашої ділянки.

Розглянемо докладніше ці 2 способи.

Висадка рослин

Найкраще для зміцнення схилу підходять рослини, які мають добре розвинену кореневу систему (наприклад, ялівець), що відносяться до так званих ґрунтопокривних видів. Також, в залежності від ділянки і поставлених цілей, слід розглянути такі багаторічні рослини як кедр, обліпиха, глід, деревовидний піон, сніжноягідник, оцтове дерево, сосна, горобинник, айва, хеномелес, ожина, шипшина, дейція, бузок. Крім утилітарності, слід звернути увагу і на декоративну складову, адже рослини, особливо квіти, можуть служити відмінною прикрасою ділянки.

Армування укосів

Що ж робити, якщо кут нахилу не дозволяє застосовувати традиційні способи? На жаль, тут доведеться вдатися до більш витратних засобів – армування та використання спеціальних конструкцій, до яких відносяться:

 1. Геотекстиль.
 2. Геомати.
 3. Габіонні конструкції.
 4. Газонні решітки.
 5. Геосітки.

Армувати схили можна шляхом зведення підпірних стінок або зборів з вапняку, бетонних плит, каменю або цегли. Завдяки своїй довговічності такі зміцнення прекрасно протистоять ерозії ґрунту і не перешкоджають росту рослин. Подібні споруди можуть послужити гарною прикрасою присадибної ділянки, якщо використовувати декоративні сходи, квітники або створити композицію з ліхтарів як елементи декору. Перш, ніж зводити подібні споруди, переконайтеся, що ґрунт під ними досить міцний для обраної висоти паркану, який, до речі, повинен бути не менше 1 м. Товщина стіни повинна бути не менше 1/3 від висоти. Не забувайте і про відвід дощових і підземних вод, забезпечивши надійну дренажну систему.

георешітки для схилів  геоматеріали для грунту та укосів  георешітки для армування схилів

Іноді доцільніше використовувати каміння. Для цього їх вкопують перпендикулярно до лінії нахилу з урахуванням типу і стану ґрунту. Також для фіксації каміння використовують цемент. Каміння, звичайно ж, слід підбирати приблизно однакового розміру і форми, щоб воно гармонійно вписувалися в загальний пейзаж.

 1. Геотекстиль

Для зміцнення схилів останнім часом все частіше використовують геотекстиль – рулонний нетканий матеріал, виготовлений з поліпропіленових або поліефірних волокон шляхом перфорації спеціальними голками або шляхом термоскріплення.

геотекстиль СтандартпаркВін має ряд корисних властивостей, які відмінно підходять для підвищення міцності схилів або укосів, адже він:

 • не схильний до гниття;
 • легкий в монтажі і обробці;
 • не схильний до дії грибків і плісняви;
 • стійкий на розрив і проколювання;
 • морозостійкий;
 • здатний до розтягування до 120%;
 • водостійкий;
 • стійкий до впливу агресивних середовищ.

Геотекстиль має гарну міцність, завдяки чому ґрунт може витримувати значне навантаження, на що він був би нездатний без посилення цим матеріалом. Більше того, після сходу осадових вод він сприяє запобіганню змішування шарів ґрунту.

Для армування укосу проводиться розрахунок призми обвалення, вибирається відповідний обсяг ґрунту, а потім проводиться пошарове укладання матеріалу в обойми, геометричні параметри яких відповідають розрахунковим значенням з метою створення пошарово армованого масиву ґрунту, що відповідає заданим навантажувальним характеристикам.

 1. Геосітка (плоска георешітка)

У ряді випадків для армування укосів і будівництва армоґрунтових конструкцій застосовується геосітка (плоска георешітка). На відміну від геотекстилю, його обойми найбільш часто заповнюються щебнем фракції, що відповідає розміру комірок. Поряд зі стійкістю до агресивного середовища, геосітки з квадратними комірками здатні витримувати велике навантаження і відрізняються:

 • високою міцністю;
 • відмінною водопроникністю;
 • екологічністю;георешітка - Стандартпарк
 • гнучкістю;
 • здатністю ущільнення ґрунту;
 • простотою укладання.
 1. Об'ємна георешітка

У ролі протиерозійного захисту доцільніше використовувати об'ємну георешітку. Верхній шар ґрунту, який не володіє високою вантажопідйомністю, замінюється на шар з решіткою, здатний витримувати підвищене навантаження. Вона кріпиться до ґрунту за допомогою піску, щебню або бетону.

Переваги георешітки:

 • екологічно чистий матеріал;
 • стійкість до УФ-променів і до решти факторів агресивного впливу навколишнього середовища;
 • пропускає вологу;
 • решітка не гниє і не замулюється;
 • повторює рельєф ділянки.
 1. Геомат
геомат - Стандартпарк

Геомати використовуються на схилах для захисту і укріплення зовнішнього шару ґрунту, запобігають руйнуванню ґрунту під впливом вивітрювання або розмивання за допомогою кореневої системи багаторічних трав, насіння яких засіваються в тіло укосу і в ґрунт відсипки протиерозійного мату при монтажі. Вони представляють собою тривимірну пористу структуру, виготовлену шляхом хаотичного переплетення синтетичних (поліпропіленових, поліамідних) або органічних (джутових) волокон. 

Вироби відрізняються стійкістю до дії:

 • перепадів температур;
 • гниття;
 • мікроорганізмів;
 • кислот;
 • лугів;
 • ультрафіолетового випромінювання;
 • займання (мають низький рівень димоутворення і вогненебезпечності).

Вони екологічно безпечні, не вимагають особливих знань і кваліфікованих працівників при монтажі, мають тривалий період експлуатації, сприяють надійному фіксуванню і укоріненню росту рослин.

 1. Габіони

Габіонна конструкція часто застосовується поряд з геотекстилем, георешітками і геосіткою. Вона представляє собою екологічно чисту сталеву сітчасту коробку, виготовлену з дроту подвійного кручення з шестикутними комірками, призначеними для утримання великого каменю всередині габіонної коробки і зведення гравітаційних підпірних стін.

Габіонна коробка має такі властивості:

 • здатність витримувати високе навантаження без розривів;
 • підвищена міцність;
 • відмінна водопроникність;
 • з часом їх ефективність тільки підвищується;
 • не перешкоджає росту рослин, які перешкоджають зрушення ґрунту.

укріплення укосів геоматеріалами  зміцнення укосів та схилів

У статті розглянуті способи зміцнення схилів і укосів і пояснюються напрямки, які варто врахувати при виборі того чи іншого методу посилення. Для розробки детального плану і складання кошторису робіт рекомендовано звертатися до фахівців, які мають достатній досвід у даній сфері.


Повернутися до списку

Замовлення зворотнього дзвінка

Поставити запитання

Ваше ім'я та по батькові*
Ваша ел.адреса*
Контактний телефон
Ваш регіон*
Запитання, яке Вас цікавить

Авторизація

Логін :
Пароль:
Запам'ятати мене
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів: